Kamienie naturalne i szlachetne

Zaktualizowano: 2 maj 2020

Czym są kamienie naturalne i szlachetne?


Kamienie naturalne to nic innego jak skały, substancje stałe czy minerały występujące w przyrodzie. Kamieni naturalnych i szlachetnych w przyrodzie jest bardzo dużo, a każdy z nich posiada swoją wyjątkową moc. Zastosowanie znajdują w prawie każdej dziedzinie życia, ale szczególnie doceniane za swój urok są te kamienie stosowane w biżuterii. Posiadają pozytywny wpływ na organizm w zależności od pierwiastków z jakich są zbudowane, oraz sposobu kontaktu z nimi. W handlu dostępne są również imitacje kamieni naturalnych wykonane m. in. ze szkła, czy materiałów syntetycznych.


Ile jest kamieni naturalnych? Czym charakteryzują się kamienie szlachetne?


Kamienie naturalne, i szlachetne to umownie przyjęte terminy - tylko niewiele z nich posiada faktycznie szlachecki rodowód, a tym mianem najczęściej określa się te o wyjątkowych walorach estetycznych, poddane dodatkowo obróbce - zazwyczaj szlifierskiej. Na świecie jest kilka tysięcy różnorodnych minerałów które pojedynczo lub w połączeniu tworzą użyteczne kamienie. Różnią się od siebie składem, strukturą oraz pochodzeniem - niektóre z nich występują tylko w jednym miejscu na świecie, a te złożone powstały najczęściej w wyniku ruchów tektonicznych na przestrzeni milionów lat.Które kamienie są najdroższe? Jak ocenić wartość kamieni?


Aby oszacować wartość kamienia musimy wiedzieć na co zwrócić uwagę. Jednym z głównych kryteriów przy ocenie wartości minerału jest wiedza o jego składzie - co to za kamień i jak często występuje on na świecie w postaci naturalnej. Do innych ważnych czynników zaliczyć możemy między innymi jego kształt, rozmiar oraz czystość. Kamienie szlachetne wyróżniają się połyskiem, mniejszą częstotliwością występowania w przyrodzie oraz często precyzyjnym szlifowaniem - niektóre z nich zyskują dodatkowo na wartości gdy szlifowania podejmuje się mistrz w swoich fachu! Mianem kamieni półszlachetnych określamy te występujące w naturze częściej.

#kamienie naturalne #kamienie szlachetne #biżuteria z kamieniami

30 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie